Ekologiczne wędliny

 

 

 

 

 

 

 

 

Wysoka wartość odżywcza i zdrowotna wędlin jest wynikiem stosowania ekologicznych 

metod na wszystkich etapach hodowli i produkcji. 

Ekologiczna produkcja zwierzęca jest działalnością związaną z ziemią. Zwierzęta muszą mieć dostęp do obszarów swobodnego wypasu i wybiegów, a liczba zwierząt na jednostkę powierzchni jest ograniczona. Produkcja zwierzęca musi być zintegrowana z produkcją roślinną, a wszelkie formy zanieczyszczeń ograniczone do minimum

Produkcję zaczyna się od doboru odpowiednich ras trzody chlewnej i bydła. Rasy rodzime cechują się wysokimi walorami jak: genetyczna odporność na choroby, wysoka płodność, długowieczność oraz zdolności adaptacyjne do warunków środowiskowych i nie wzbogacanych intensywnie pasz.  

Hodowla zwierząt wykorzystywanych do produkcji odbywa się tylko w certyfikowanych gospodarstwach ekologicznych. Zwierzęta te żyją w niewielkich stadach, w dobrych warunkach fitosanitarnych w chlewniach i oborach z dostępem do wybiegów i pastwisk. Umożliwia to uniknięcie stosowania antybiotyków i innych leków. 

Wydłużony czas hodowli od 8 do 9 miesięcy skutkuje wysoką jakość uzyskiwanego mięsa, a równocześnie umożliwia rezygnację ze stosowania przyspieszaczy (hormonów) wzrostu oraz antybiotyków. Do karmienia stosowane są pasze ekologiczne , bez dodatków syntetycznych i preparatów genetycznie modyfikowanych (GMO), które powodują naturalny wzrost i wysoką zdrowotność zwierząt. 

Na przykład świnie muszą przebywać przez cały rok w stanie wolnym (umożliwiającym im swobodne przemieszczanie się) ze stałym dostępem do suchego, czystego legowiska. W okresie letnim lochy z prosiętami muszą mieć stały dostęp do otwartego pastwiska, prosięta muszą pozostać z lochą przez co najmniej 6 tygodni. · Wszystkie tuczniki muszą mieć dostęp do wybiegu (wychów na wolnym powietrzu). Zwierzętom nie wolno przycinać ogonów i zębów.

W składzie wędlin nie stosuje się żadnych chemicznych konserwantów lub sztucznych wypełniaczy, za wyjątkiem witaminy C i soli peklującej. Stosuje się naturalne przyprawy ekologiczne jak czosnek, majeranek, cebula pochodzące od producentów ekologicznych oraz pieprz i gałkę muszkatołową w ziarnie. Wędzenie ekologicznych wędlin odbywa się w tradycyjny sposób, tj. w dymie z drewna olchowego bez kory w czasie od 12 do 72 godzin w zależności od wyrobu . 

Dobrze gdy wędliny są zapakowane próżniowo w ten sposób zapewnia się ich dobrą jakość. 

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.