Produkty Ekologiczne

Żywność może być naturalnym lekiem lub trucizną. Dlaczego?

„Hodowla przemysłowa, opryskiwanie, kompanie w chemii, ostrzykiwanie, dosładzanie, przesalanie, sztuczne konserwowanie- to tylko niektóre praktyki związane z produkcją żywności. Jest jeszcze oczyszczanie ze wszystkiego, co cenne, by ostatecznie dodać sztuczne witaminy czy mikroelementy i zapakować najbardziej kolorowo, jak to tylko jest możliwe. Chemia, przetworzoną przemysłowo żywnością, „gotowcami z przedłużoną datą ważności, białą mąką, nadmiarem białka zwierzęcego- w tym również nabiału czy rafinowanym cukrem, z czułością karmisz grzybicę układu pokarmowego, zakwaszasz krew, obniżasz odporność, zapychasz żyły, dezorientujesz system immunologiczny, który z czasem, kompletnie zmieszany zaatakuje… ciebie.”

Sedno tkwi w sposobie wyhodowania, wyprodukowania, przechowywania oraz miejsca pochodzenia produktu. Liczy się jakość, a nie ilość produktów, które spożywamy. W tym wypadku mniej znaczy więcej. Warto sięgnąć po produkty ekologiczne, które powstają z płodów rolnych rolnictwa ekologicznego i przetwarzane są zgodnie z ekologicznymi metodami produkcji. Rolnictwo ekologiczne to taki sposób gospodarowania, w którym stosuje się tylko środki naturalne zamiast syntetycznych pestycydów. Żaden z produktów ekologicznych nie jest genetycznie modyfikowany. Są to produkty bogate w naturalne składniki i witaminy, a ich smak można odróżnić od produktów sztucznie "witaminizowanych" i "polepszanych"". O ich wartości nie decydują jednak witaminy, białka, węglowodany i inne składniki ważne dla prawidłowej przemiany materii. Ceniona jest ich wysoka wartość biologiczna, którą dawniej miały produkty naturalne, wytworzone w nieskażonym środowisku.

JAK ROZPOZNAĆ PRODUKT EKOLOGICZNY?

Czytajmy etykiety. Na każdym produkcie ekologicznym powinien znajdować się unijny znak/logo żywności ekologicznej tzw. „listek” oraz kod informujący o jednostce certyfikującej, która kontroluje producenta. 

 

Źródło: Mieczysław Babalski „Uzdrawiające ziarna zbóż” wyd. 2013; Grzegorz Łapanowski „Najlepsze przepisy dla całej rodziny”

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.