Pyłek kwiatowy

Oprócz miodu mamy jeszcze inne mniej lub bardziej znane produkty pszczele mające zbawienny wpływ na nasz organizm. Poniżej przydatne informacje o kilku z nich.

Pyłek kwiatowy znoszony przez pszczoły do uli w postaci różnokolorowych granulek, to męskie komórki generatywne kwiatów licznych gatunków roślin uprawnych i rosnących w stanie dzikim. To co w diecie człowieka może być najcenniejsze - spotykamy właśnie w pyłku. Zawiera około 30% białka przyswajalnego przez organizm ludzki, kilkadziesiąt biopierwiastków ponad 20 aminokwasów także takie pierwiastki, jak: pallad, wanad, wolfram, iryd, cynk, kobalt, mangan, chrom, tytan, miedź a także żelazo, magnez, fosfor, siarka i wiele innych. Pyłek wykazuje działanie bakteriostatyczne. Wysoka zawartość witamin - A, B, C, D, E, K, PP, bogactwo składników mineralnych i innych związków biologicznie czynnych predysponuje go do rangi naturalnego koncentratu witaminowo – mineralno - białkowego. Ponad 200 różnych witam i związków mineralnych.

Jest bardzo łagodny dla żołądka, silnie antymiażdżycowy, odbudowujący wątrobę, naturalny antybiotyk, odtruwa organizm. Jest łatwo przyswajalny, posiada też właściwości antydepresyjne.

 Zalecany jest przy schorzeniach wątroby, układu pokarmowego, przy anemii u dzieci, w stanach wyczerpania organizmu wysiłkiem fizycznym, psychicznym (stresy, przebyte choroby, wyczyn sportowy, ciężka praca fizyczna i umysłowa, wiosenne osłabienie organizmu.

Dzienna dawka pyłku kwiatowego /najlepiej około 1 godz. przed posiłkiem/ dorośli - 10-20 gramów, dzieci - dawki o połowę mniejsze.

Pyłek kwiatowy można także spożywać z miodem (w ½ szklance przegotowanej i przestudzonej wody – 30 stop. C, rozpuścić 1 łyżeczkę miodu oraz 1 łyżeczkę pyłku kwiatowego). Odstawić na 1 godzinę, zamieszać i wypić na 1 godz. przed posiłkiem. Po 4-6 tygodniach spożywania pyłku zaleca się stosowanie przerwy 1-2 tygodniowej. Przechowywanie pyłku kwiatowego w lodówce w temperaturze 1-5 stop. C powoduje, że jego właściwości biologiczne zachowują się w niezmienionym stanie przez okres 1 roku.

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.