Kawa zielona

ZIELONA KAWA

Kawa zielona – to najzwyklejsze ziarna kawy, które nie zostały poddane procesowi wypalania. Z tego powodu, nie mają one takiego smaku i aromatu co kawa czarna. Niektórzy twierdzą, że w smaku przypomina zieloną herbatę. Różni się również kolorem. Jest znacznie jaśniejsza. Zawiera jednak taką samą ilość kofeiny. W przeciwieństwie do kawy palonej, zawiera wiele wartościowych składników, w tym kwas chlorogenowy (ACG)

Właściwości:

  • Hamuje procesy starzenia się organizmu – polifenole zawarte w zielonej herbacie mają silne działanie antyoksydacyjne spowalniające procesy starzenia się jak i rozwoju komórek rakowych (trzy krotnie silniejsze działanie przeciwutleniające niż zielona herbata)
  • Ma łaściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne
  • Odkwasza organizm
  • Korzystnie wpływa także na pracę umysłu, pamięć i koncentrację
  • Zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 – dzięki wysokiej zawartości kwasu chlorogenowego  zielona kawa redukuje wchłanianie cukrów oraz zwiększa czułość komórek na insulinę
  • Wspomaga odchudzanie – wg japońskich naukowców połączenie kwasu ACG z kofeiną obniża przyswajanie glukozy z pokarmu i magazynowania go pod postacią tłuszczu. Naukowcy przekonują, że regularne spożywanie zielonej kawy może zredukować zawartość tkanki tłuszczowej aż o 15-30 proc.

Warto tu zacytować  słowa Dr Lindsey na temat działania zielonej kawy: „Po pierwsze, zmusza on organizm do spalania glukozy, czyli cukru, oraz spalania tłuszczu, głównie w wątrobie. Po drugie, co jest niezwykle istotne, spowalnia on uwalnianie cukru do krwi. A gdy w krwiobiegu nie gromadzi się cukier, to nie odkłada się też tłuszcz, gdyż to cukier przekształca się w tłuszcz. Synergia obu tych działań pozwala na jednoczesne spalanie oraz blokowanie odkładania się tłuszczu w sposób naturalny i bezpieczny.”
 

Jak pić?

Optymalna ilość zielonej kawy to dwie, trzy filiżanki dziennie. Pamiętajmy jednak, że zielona kawa zawiera taką samą ilość kofeiny co czarna kawa i lekarze przestrzegają przed jej nadmiernym spożywaniem.

Przygotowujemy ją w podobny sposób. Zmieloną kawę zalewamy wodą o temp. około 80 stopni aby nie pozbawić jej cennych składników i pozostawiamy do zaparzenia.

Uwaga: jeśli mielimy ją sami, wcześniej ziarna należy rozbić w moździerzu – są twarde i sprężyste, więc mielenie ich bezpośrednio w młynku mogłoby go uszkodzić. 

Pamiętaj !!!   Jedzenie jest Twoim lekarstwem.