Kozieradka

Kozieradka pospolita, inaczej koniczyna grecka, greckie siano czy boża trawka, to roślina, której właściwości od pokoleń są wykorzystywane w medycynie azjatyckiej.

Nasiona kozieradki polecane są w leczeniu cukrzycy - jako środek obniżający poziom cukru we krwi.

W Iranie liście kozieradki są stosowane w chorobach narządu wzroku: np. zapaleniu brzegów powiek a także chorobach skóry – np. czyraku mnogim.

Współczesne badania naukowe potwierdzają odkryte już dawno temu właściwości lecznicze kozieradki.

Nasiona kozieradki wywierają pozytywny wpływ niemalże na cały układ pokarmowy:

wrzody żołądka – jest stosowana pomocniczo w leczeniu choroby wrzodowej. Po dostaniu się do żołądka substancje w niej zawarte pokrywają zmienioną zapalnie błonę śluzową żołądka ochronną warstwą, która zabezpiecza przed czynnikami drażniącymi.  Dzięki temu przyspiesza się proces gojenia.

poprawa trawienia - wysuszone nasiona lub sporządzony na ich bazie kleik wspomaga trawienie w dolegliwościach przewodu pokarmowego, takich jak złe trawienie, wzdęcia, zapalenie błony śluzowej żołądka oraz choroby wątroby. Nasiona zwiększają bowiem wydzielanie soku żołądkowego i trzustkowego oraz śliny. W związku z tym mogą być podawane również niejadkom w celu pobudzenia apetytu;

zaparcia - dzięki wysokiej zawartości błonnika, pobudzają perystaltykę jelit i ułatwiają pracę jelit.

ochrona wątroby - nasiona kozieradki ochraniają komórki wątroby, działają  przeciwzapalnie, a także hamują procesy wnikania toksyn do wnętrza komórek wątroby;

pasożyty przewodu pokarmowego - nasiona kozieradki są używane pomocniczo także w leczeniu chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego.

hemoroidy - nasiona mogą być stosowane pomocniczo w leczeniu żylaków odbytu (hemoroidów), gdyż zawarte w nich flawonoidy uszczelniają naczynia krwionośne.

rak jelita grubego - obecna w nasionach kozieradki substancja może uchronić przed rozwojem tego nowotworu, gdyż hamuje wzrost i stymuluje śmierć komórek ludzkiego nowotworu jelita grubego.


Nasiona kozieradki obniżają poziom cholesterolu. Wszystko dzięki związkom nasilającym metabolizm cholesterolu i jego przemianę w wątrobie do kwasów żółciowych, których wydalanie pobudzają. Zmniejsza również ryzyko rozwoju miażdżycy i związanych z nią chorób serca.

Nasiona kozieradki obniżają poziom cukru we krwi -  zawierają 20-30 proc. substancji śluzowych, składających się głównie z galaktomannanów. To właśnie dzięki nim nasiona kozieradki, spożywane w postaci kleiku, opóźniają opróżnianie żołądka i redukują wzrost stężenia glukozy.

Kozieradka działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Udowodniono, że wyciągi z kozieradki wykazują działanie antybiotyczne. Wodne ekstrakty z korzeni, nasion i pędów kozieradki wykazują aktywność przeciwgrzybiczą.

Pozostałe właściwości lecznicze kozieradki. Nasiona kozieradki są wykorzystywane również jako surowiec o działaniu wykrztuśnym w chorobach górnych dróg oddechowych. Badania naukowe wykazują, że nasiona kozieradki mogą działać także przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Ponadto mogą zapobiegać, a także wspomagać leczenie chorób takich jak Alzheimera. W Azji nasiona kozieradki wykorzystywane są jako środek mlekopędny.

Kozieradka w kulturystyce. Redukuje ilość tkanki tłuszczowej i podwyższa stężenie testosteronu. Potwierdzają to badania naukowców z Baylor University, których wyniki badań zostały opublikowane w 2010 roku w „International Journal Sports Nutrition Exercise Metabolism”.

Kozieradka w kuchni. W Azji wysuszone i sproszkowane nasiona kozieradki są cenioną przyprawą. Można je dodawać praktycznie do wszystkich dań: sałatek, sosów, zup, twarożku, mięs, ryb, makaronu, potraw z warzyw, zapiekanek, sosów i na bazie jogurtu, a także dań z warzyw strączkowych (np. humusu). Nasiona kozieradki są używane także do przyprawiania niektórych serów i ostrych sosów.

Kozieradka w kosmetyce. Jest stosowana w celu pielęgnacji cery łojotokowej i trądzikowej. Jednak największą sławę zdobyła dzięki temu, że wzmacnia włosy. Wcierka z naparu z nasion kozieradki zapobiega wypadaniu włosów i stymuluje wzrost nowych. Oto jeden z przepisów na wcierkę:

Zalać łyżeczkę lub pół łyżeczki nasionek połową szklanki wody. Tak przygotowany napar należy przechowywać maksymalnie tydzień w lodówce i wcierać we włosy. Jak często? To już kwestia indywidualna. Prawdopodobnie najlepiej byłoby stosować kozieradkę codziennie jeśli nie przeszkadza jej zapach który dość mocno utrzymuje się na włosach, ale generalnie poleca się wcierać i pozostawić na minimum godzinę przed myciem.

Kozieradka na czyraki i ropnie. Gorące okłady z nasion kozieradki są stosowane w leczeniu miejscowych stanów zapalnych skóry i tkanki podskórnej, m.in. czyraków, ropni i wrzodów.

Pamiętaj !!!   Jedzenie jest Twoim lekarstwem.