Sól himalajska

Od lat jesteśmy przestrzegani o szkodliwości soli na nasz organizm. Jednakże czysta sól jest składnikiem niezbędnym do życia! Nie jest trucizną ani toksyną. Tak naprawdę powinniśmy unikać produktów chemicznie czyszczonych, a w takiej formie występuje popularna sól w naszych sklepach.     A więc alternatywą jest znacznie zdrowsza sól z Himalajów.

Na początek parę faktów o soli kuchennej, dostępnej powszechnie w naszych sklepach. Składa się ona w 97,5 proc.  z chlorku sodu. Pozostałe 2,5 proc. stanowią inne substancje chemiczne, takie jak jod oraz cukier. Suszona jest temperaturze około 650 st. C, co niszczy jej najważniejsze walory.  

SÓL HIMALAJSKA  jest wolna od zanieczyszczeń i zawiera 84 substancje mineralne, elektrolity i pierwiastki  niezwykle ważne dla naszego organizmu. Nie jest przetwarzana chemicznie. Niezmiennie przez tysiące lat wydobywana jest z bardzo głębokich pokładów Wschodniego pasma Himalajów, sprzedawana w nieprzetworzonej postaci, zawiera niezbędne do życia minerały. Mikroelementy i pierwiastki nadają jej różową barwę. Znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w medycynie naturalnej oraz kosmetyce.

Spożywana w rozsądnych ilościach w kuchni  pomoże zwiększyć zawartość substancji mineralnych w organizmie. Należy pamiętać o tym, że niedobory pojedynczych związków chemicznych prowadzą do poważnych chorób, na przykład depresji czy ataków migreny.  Nie istnieje ryzyko podwyższenia ciśnienia, ponieważ po dłuższym stosowaniu zauważa się jego wyregulowanie.

Sól himalajska zawiera m. in. jod, magnez, cynk, żelazo i wapń – pięć istotnych dla funkcjonowania organizmu pierwiastków. Szczególnie poważnym problemem jest powszechny niedobór jodu ponieważ jod odgrywa zasadniczą rolę w czynności tarczycy – gruczołu sterującego metabolizmem, spożywając sól himalajską, nie będziemy się musieli obawiać o niedobór jodu.

Równie korzystnie działają inhalacje z roztworu wody i soli himalajskiej, płukanki na obolałe gardło a także jako toniku odświeżającego cerę.

 

KĄPIEL ODTRUWAJĄCA

Kiedy bierzemy kąpiel solną, minerały soli przedostają się do skóry w postaci jonów. Bogactwo związków mineralnych soli himalajskiej sprawia, że kąpiel z jej użyciem zamienia się w leczniczą kurację odtruwającą. Szczególnie zalecana jest osobom z chorobami skórnymi, dolegliwościami reumatologicznymi, skarżącym się na nawracające infekcje i z problemami ginekologicznymi.

PRZEPIS: Do wanny należy wsypać 1,2 kg soli himalajskiej, przy czym temperatura wody powinna wynosić 37 stopni Celsjusza, kąpiel powinna trwać 20-30 minut. Na końcu nie należy opłukiwać się z solanki prysznicem, tylko od razu wytrzeć ciało ręcznikiem.

 

Podsumowując:

Sól himalajska:

•wspomaga wydalenie metali ciężkich

•reguluje ciśnienie krwi

•oczyszcza jelita

•leczy choroby skórne

•w postaci inhalacji pomaga leczyć chore zatoki, katar, oskrzela

•działa leczniczo w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej

•stosowana w kąpielach oczyszcza organizm, pomaga w zwalczaniu cellulitu

•wspomaga odnowę i utrzymanie równowagi energii w organizmie

•pomaga zachować właściwą równowagę kwasowo-zasadową organizmu

•rozpuszcza i uwalnia skrystalizowane odłogi (będące przyczyną chorób reumatycznych, kamieni nerkowych i pęcherzyka żółciowego).

Pamiętaj !!!   Jedzenie jest Twoim lekarstwem.