Cukrzyca

Podstawowe wiadomości o cukrzycy

Cukrzyca jest obecnie jedną z najbardziej powszechnych chorób przewlekłych XXI wieku. Najczęstszą przyczyną tej choroby jest otyłość - wynik nieprawidłowego odżywiania.

Dieta dla cukrzyków pomaga kontrolować poziom cukru we krwi i jest zawsze niezbędnym elementem leczenia. Odpowiednio dobrana dieta w cukrzycy zapobiega nie tylko wahaniom glukozy, ale również  chroni przed nadwagą oraz zapobiega powikłaniom cukrzycowym, takim jak - stopa cukrzycowa lub trudno gojące się rany.

 

Cele leczenia żywieniowego w cukrzycy

Wystąpieniu cukrzycy można zapobiegać przez prawidłowe odżywianie oraz aktywny tryb życia, które zapobiegają wystąpieniu otyłości. Przy cukrzycy należy stosować odpowiednio zbilansowaną dietę zawierającą produkty o jak najniższym indeksie glikemicznym, uprawiać sport oraz regularnie przyjmować leki lub insulinę. W przeciwnym razie wystąpią groźne powikłania, które prowadzą nawet do niepełnosprawności - stopa cukrzycowa, jaskra, niewydolność nerek.

 

Produkty polecane w cukrzycy

Dieta w cukrzycy odgrywa znaczącą rolę. Diabetycy powinni unikać niektórych produktów a jednocześnie włączyć do diety inne ich rodzaje.

W diecie każdego cukrzyka powinny się znaleźć następujące produkty pokarmowe:

 • Pieczywo zawierające duże ilości błonnika;
 • Produkty mleczne, takie jak jogurt, kefir czy ser biały
 • Chude mięso i ryby, wędliny drobiowe;
 • Oliwa z oliwek;
 • Czosnek- zmniejsza ryzyko zakażeń grzybiczych u chorych na cukrzycę (podwyższone stężenie glukozy jest świetną pożywką dla wzrostu grzybów);
 • Wszystkie warzywa – należy jednak pamiętać, że w przypadku gotowania niektórych warzyw znacząco wzrasta ich indeks glikemiczny (np. marchewka);
 • Wybrane owoce.
 • Ryby
 • Otręby i pełnoziarniste płatki zbożowe
 • Kasze (gryczana, pęczak)
 • Makarony pełnoziarniste
 • Ryż dziki oraz brązowy

Ksylitol (cukier brzozowy)

Ksylitol należy do grupy polioli. Są to węglowodany wolniej wchłaniane w przewodzie pokarmowym, a ich metabolizm przebiega niezależnie od insuliny (lub przy nieznacznym jej udziale), tzn. nie powodują wzrostu stężenia glukozy we krwi i nie prowokują wydzielania insuliny. Indeks glikemiczny ksylitolu (IG=8) jest parokrotnie niższy od cukru. Z tego powodu ksylitol jest polecany cukrzykom, osobom z zakłóconą tolerancją glukozy i insulinoodpornością.

Stewia

Stewia, zwana inaczej zielem azteckim świetnie zastępuje cukier. Jej listki są bardzo słodkie i ponadto są bez kalorii. Trzeba tylko uważać z dawką, bo stewia jest kilkakrotnie słodsza od cukru. Czynna substancja stewii, to stewiozyd i ma wiele właściwości leczniczych. Choć jest słodka, zapobiega próchnicy zębów, obniża ciśnienie krwi, a efekt ten trwa długo, nawet po zaprzestaniu przyjmowania stewii oraz wręcz obniża poziom cukru we krwi.

Ciecierzyca

Stabilizuje cukier we krwi: wszystko dzięki rozpuszczalnemu błonnikowi, który pomaga ustabilizować, zrównoważyć poziom cukru we krwi. Dla osób z cukrzycą lub cierpiących na hipoglikemię to idealny produkt.

Kozieradka

Nasiona kozieradki mogą stanowić interesującą alternatywę jako dodatek do żywności przeznaczonej dla osób z cukrzycą typu 2 o umiarkowanym nasileniu.

Morwa biała

 Morwa biała ma działanie przeciwcukrzycowe, ze względu na zawarte w jej liściach substancje aktywne. Hamują one rozkład węglowodanów złożonych do cukrów prostych. Zatem liść morwy białej zmniejsza trawienie cukrów złożonych i wchłanianie cukrów prostych, przez co obniża ilość spożytych kalorii.

Pamiętaj !!!   Jedzenie jest Twoim lekarstwem.