Ksylitol

Ksylitol – zwany inaczej cukrem brzozowym jest całkowicie naturalną substancją, którą produkuje się z drzewa brzozy. Ksylitol jest równie słodki, ma identyczną konsystencję i wygląd jak zwykły cukier. Jednakże w przeciwieństwie do cukru rafinowanego jest substancją o 40% mniej kaloryczną. Może być również alternatywą dla diabetyków  gdyż posiada bardzo niski indeks glikemiczny (IG:8). Po spożyciu daje odczyn  zasadowy w organizmie, a nie  kwasowy jak cukier.Redukuje również płytkę nazębną i sprzyja przyswajaniu wapnia w organizmie.

Ksylitol pomaga w zapobieganiu:

  •  próchnicy zębów oraz stanów zapalnych dziąseł,
  •  rozmnażaniu się bakterii występujących w jamie ustnej, dzięki czemu redukuje niemiły zapach z ust

Ponadto:

  • utrudnia i ogranicza nadmierny rozwój pleśni i drożdżaków w przewodzie pokarmowym poprzez stworzenie środowiska zasadowego.

Zastosowanie:

Ksylitol szczególnie jest polecany diabetykom (niski indeks glikemiczny) oraz osobom na diecie. Dzięki temu, że ksylitol jest o prawie połowę mniej kaloryczny niż zwykły cukier osoby na diecie nie muszą zupełnie rezygnować ze słodkiego smaku.

W życiu codziennym ksylitol możemy stosować wszędzie tam gdzie stosujemy cukier. Znakomicie nadaje się do słodzenia herbaty, kawy i wszelkiego rodzaju napojów. Możemy go dodawać do różnego rodzaju potraw i dań oraz do pieczenia. Wyjątkiem są ciasta drożdżowe. Niestety drożdże nie wyrastają na ksylitolu.

Oprócz tego ksylitol ma szerokie zastosowanie w produktach spożywczych, kosmetycznych, w produktach do higieny jamy ustnej, słodyczy i farmaceutyków.

Pamiętaj !!!   Jedzenie jest Twoim lekarstwem.