Olej lniany

OLEJE TŁOCZONE NA ZIMNO:

Olej lniany - uzyskuje się poprzez tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego. Otrzymywany w ten sposób olej posiada charakterystyczne żółte zabarwienie, intensywny zapach oraz specyficzny, orzechowy smak. Olej lniany jest szczególnie ceniony ze względu na zawarte w nim kwasy tłuszczowe omega-3, które są niezwykle cenne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. To one są budulcem tkanki mózgowej, poza tym sprzyjają syntezie komórek. Stosowanie oleju lnianego zaleca się wszystkim, bez względu na wiek.

  • stosowany przez dzieci wspomaga równowagę hormonalną, pomaga leczyć nadpobudliwość dziecięcą.
  • szczególnie wskazane jest spożywanie oleju lnianego przez kobiety w ciąży, jest on ogromną skarbnicą kwasów tłuszczowych z grupy omega -3, które mają dobroczynne działanie na wzrost płodu.
  • spożywanie oleju lnianego jest również zalecane w diecie odchudzającej. Zawarte w oleju lnianym - lignany mają podobne działanie do żeńskich hormonów, odpowiedzialnych za m.in. redukcję masy mięśniowej, formowanie tkanki kostnej, regulację gospodarki węglowodanowej. Spożywanie oleju lnianego przyspiesza metabolizm.
  • lignany pomagają również oczyścić wątrobę, sprzyjają również w produkcji żółci, która skutecznie rozkłada tłuszcz.
  • olej lniany poprawia perystaltykę jelit.

Nie wolno na nim smażyć ani go podgrzewać. Swoje właściwości zachowuje tylko w niskiej temperaturze. Powinniśmy go spożywać około 2-3 łyżeczki dziennie. Możemy go dodawać do potraw: sprawdzi się w sałatkach, do polewania ziemniaków oraz kasz.

Olej lniany kupujemy wyłącznie w ciemnej, szklanej butelce nieprzepuszczającej światła. Poza tym musimy go przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Otwarty olej lniany musimy przechowywać w lodówce. Po otwarciu jego właściwości utrzymają się jeszcze przez około 1 -2 miesięcy.

Pamiętaj !!!   Jedzenie jest Twoim lekarstwem.