Nasiona Chia

Nasiona Chia – nasiona szałwi hiszpańskiej pochodzącej z centralnej i południowej części Meksyku oraz  Gwatemali. Bardzo cenione ze względu na wysokie stężenie kwasów tłuszczowych Omega-3 (olej z nasion chia  zawiera około 63% kwasów omega-3 a dla porównania olej z nasion lnu zawiera około 54% kwasów omega-3). Nasiona są także bardzo bogate w wapń (więcej niż w mleku), żelazo (więcej niż w szpinaku), białko, potas, fosfor i magnez. Są również drugim, zaraz po otrębach pszennych, najcenniejszym źródłem błonnika.

Nasiona Chia – dla kogo?

  • Dla cukrzyków – nasiona m.in. spowalniają wchłanianie cukrów i regulują ich poziom we krwi.
  • Na odchudzanie – nasiona chia mają dużą zdolność wchłaniania wody. Podobnie jak siemie lniane, w połaczeniu z wodą pęcznieje i daje poczucie sytości
  • Na koncentrację – kwasy omega-3 wspomagają pracę mózgu, dzięki czemu ułatwiają uczenie się, koncentrację oraz pamięć.
  • Dla osób starszych – kwasy omega-3 mogą zapobiec rozwojowi demencji.
  • Na lepszy wzrok – zawarte w nasionach kwasy omega-3 wspomagają funkcjonowanie wzroku. 
  • Dla serca – nasiona chia bogate są w potas (odpowiedzialny za regulację ciśnienia tętniczego krwi), magnez, wapń i sód, które wspomagają pracę serca.
  • Dla wegetarian i sportowców – w 100g nasion znajduje się aż 16,54g wysokiej jakości białka.
  • Na mocne kości – 100g nasion zawiera ponad dwa razy więcej wapnia niż szklanka mleka. Poza tym są bogate w fosfor, który również ma wpływ na mocne zęby i kości.

Jak przekonują amerykańscy naukowcy, nasiona chia zmniejszają ryzyko rozwoju raka piersi, ale zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na raka prostaty (wpływ zawartego w nich kwasu ALA)

Zastosowanie:

Nasiona można dodawać w całości do jogurtów, musli, sałatek, naleśników lub przekąsek. Można je dodawać również podczas pieczenia chleba lub ciast. Po namoczeniu we wodzie można je używać do zagęszczania zup i sosów.

Olej z nasion chia może być stosowany na zimno podobnie jak oliwa np. do sałatek.

Pamiętaj !!!   Jedzenie jest Twoim lekarstwem.