CZRNUSZKA
zwana również czarnym kminkiem to roślina o ziarenkach olbrzymiej mocy.
Już nasi przodkowie od dawien dawna znali jej wspaniale właściwości a współcześni naukowcy potwierdzają to licznymi badaniami. Czarnuszka w istocie pomaga na wiele dolegliwości.
Wszędzie tam, gdzie pojawia się stan zapalny czarnuszka stanowi niezrównany oręż aby się z nim rozprawić. Również wszędzie tam, gdzie szwankuje system immunologiczny. Dlaczego tak się dzieje? Otóż nasionka czarnuszki posiadają ponad 100 aktywnych substancji, z czego część zapewne nie została jeszcze przez naukowców odkryta. To prawdziwa skarbnica związków biologicznie aktywnych!
W ziarenkach czarnuszki znajduje się niezliczona ilość substancji aktywnych antyzapalnych, antynowotworowych, antyoksydacyjnych i jednocześnie ochronnych:
– kwasy tłuszczowe
– fosfolipidy i fitosterole
– flawonoidy i saponiny
– białka i węglowodany
– alkaloidy (rzadkie w świecie roślin)
– witaminy A, E, F, B1, B3, B6, biotynę, związki mineralne m.in. cynku, selenu, magnezu, wapnia, żelaza, sodu i potasu
Przeciwwskazań do jej spożywania w raczej brak. Jedynie podczas ciąży i karmienia należy jej stosowanie skonsultować z lekarzem.
Właściwości Czarnuszki i oleju czarnuszkowego:
1. Ma działanie immunoprotekcyjne , zawarte w niej związki wzmacniają układ odpornościowy.
2. Łagodzi objawy alergii, regularne przyjmowanie oleju z czarnuszki przez 6-8 tygodni powoduje znaczną poprawę samopoczucia.
3. Zalecana dla astmatyków, poprawia się wydolność płuc, ustępuje ciężki oddech
4. W walce z anemią, badania wykazały, iż regularne stosowanie oleju z czarnuszki podnosi poziom hemoglobiny i erytrocytów.
5. Ma działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne, w dobie powszechnego zagrzybienia jak również zbliżającego się sezonu skutkującego jak zwykle wzrostem przeziębień, gryp, infekcji zatok, oskrzeli itd. warto zapobiegawczo stosować w swojej diecie czarnuszkę.
6. Działanie przeciwpasożytnicze, olej z czarnuszki wykazał w badaniach działanie przeciwtasiemcowe u dzieci oraz skuteczny w wypadkach zakażeń przywrą, nie powodując przy tym żadnych działań ubocznych. Czarnuszka dzięki poprawie funkcji układu immunologicznego skutecznie zwalcza również owsiki, blastocytozę, a nawet włośnia krętego.
7. Chroni przed skutkami promieniowania, w przeprowadzanych badaniach czarnuszka zapobiegała uszkodzeniom wywołanym promieniowaniem jonizującym w radioterapii.
8. Pomaga pozbyć się nadciśnienia, czarnuszka nie tylko obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów, ale również chroni przed miażdżycą.
9. Przeciwdziała tworzeniu się kamieni nerkowych, obniżając stężenie szczawianów w moczu.
10. Działa przeciwwrzodowo, olej z czarnuszki powoduje regenerację błony śluzowej żołądka. Czarnuszka ma również udowodnioną skuteczność przeciwko bakteriom Helicobacter .Przynosi ulgę w przypadku symptomów refluksu żołądkowo-przełykowego.
11. Ma działanie przeciwnowotworowe, hamuje rozwój komórek nowotworowych, zwalcza już istniejące, działa silnie antyutleniająco. Czarnuszka nie czyni przy tym szkody komórkom zdrowym.
12. Pomaga opanować zmiany skórne, olej z czarnuszki jest stosowany w przypadkach trądziku, łuszczycy, przy atopowym zapaleniu skóry, grzybicy skóry, wysypek, zmianach wywołanych zakażeniem bakteryjnym lub poparzeniem słonecznym.
13. Ma działanie antycukrzycowe, reguluje poziom cukru we krwi.
14. Chroni przed uszkodzeniami wątrobę i nerki, oczyszcza ustrój z toksyn i przywraca prawidłowe funkcjonowanie.
15. Chroni przed osteoporozą, zwiększając gęstość mineralną kości.
16. Działa kojąco na ośrodkowy układ nerwowy, stwierdzono działanie antydepresyjne, uspokajające.
17. Doskonała na problemy z włosami, przeciwdziała wypadaniu włosów, pozwala pozbyć się łupieżu i związanego z nim świądu, pobudza porost włosów.
18. Przyspiesza gojenie się ran.
19. Wpływa pozytywnie na układ rozrodczy, reguluje miesiączkowanie, wspomaga laktację u matek karmiących.
Jak stosować czarnuszkę?
Czarnuszkę można stosować zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Używa się albo ziarenek albo oleju tłoczonego na zimno.
- w kuchni profilaktycznie, jako przyprawa: zmielona czarnuszka doskonale zastępuje pieprz. W przeciwieństwie do niego nie drażni jednak przewodu pokarmowego ani nie zakwasza organizmu Warto wypełnić swoją pieprzniczkę zmieloną czarnuszką zamiast tradycyjnego pieprzu. Całe lub zmielone ziarenka można dodawać do pieczenia chleba, do zup, sałatek, kanapek, do bigosu i innych duszonych warzyw, przy wyrobie domowego sera, wina czy przy kiszeniu warzyw.
- w postaci naparu: zalewamy wrzątkiem 1 łyżkę zmielonych nasionek, parzymy ok. 20 minut i odcedzamy. Taki napar można osłodzić. Stosować zewnętrznie do przemywania zmienionej chorobowo skóry, jak płukankę do włosów oraz wewnętrznie (pijemy 1/2 szklanki naparu 2-3 razy dziennie).
- w postaci oleju: do stosowania zewnętrznie na skórę lub włosy oraz wewnętrznie (łyżeczka oleju 2-3 razy dziennie, dzieci połowę porcji).
- w postaci nalewki: pół szklanki zmielonej czarnuszki zalać szklanką alkoholu 40% i odstawić na co najmniej tydzień, po czym przefiltrować. Można używać zewnętrznie jak i wewnętrznie, podobnie jak olej. W przypadku zakażeń o charakterze grzybiczym nalewka na bazie alkoholu jest bardziej skuteczna niż napar.
- w postaci mieszanki z miodem: na każdą łyżkę miodu dać łyżeczkę zmielonej czarnuszki i utrzeć razem na papkę, bardzo pomocną przy przeziębieniu, działa wykrztuśnie, łagodzi kaszel i ból gardła.