OLEJE JAKIE WYBRAĆ?


Wybór olejów na naszym rynku jest dziś bardzo duży. Zastanówmy się jaki z nich wybrać i czym się kierować w tym wyborze, aby znaleźć produkt smaczny i zdrowy.

Najzdrowsze oleje, posiadające właściwości odżywcze, to oleje tłoczone na zimno, inaczej – nierafinowane. Są to oleje najzwyczajniej wyciśnięte specjalną prasą z podstawowego surowca, dzięki czemu zachowują wszystkie cenne składniki, które dla naszego organizmu są  niezwykle potrzebne! Jeżeli więc kupujemy taki olej to na etykiecie będzie wyraźna informacja – tłoczony na zimno lub nierafinowany.

Uwaga na oleje z „pierwszego tłoczenia”, to wcale nie oznacza, że jest to olej tłoczony na zimno. Zazwyczaj chodzi jedynie o jednorazowe wytłoczenie surowca. Czytajmy więc wnikliwe etykiety, czy aby małym druczkiem producent nie umieścił informacji „rafinowany”!

Olej rafinowany oznacza, że jest to olej oczyszczony, poddany obróbce w wysokiej temperaturze a co za tym idzie jest pozbawiony nie tylko z zanieczyszczeń ale również z substancji pożytecznych i korzystnie wpływających na nasze zdrowie. W wyniku zmiany składu chemicznego zawarte w nim kwasy tłuszczowe przekształcają się w izomer typu „trans” co powoduje niekorzystne reakcje w naszym organizmie, między innymi miażdżycę naczyń krwionośnych.

Parę słów o smażeniu: Potrawy smażone są uważane za smaczne, pomimo, że nie są zbyt zdrowe. Zależy to jednak również od tego, jakiego tłuszczu użyjemy do ich przygotowania. Tłuszcze nasycone są najbardziej odporne na działanie wysokich temperatur, a więc jeśli wybierzemy do tego celu mające wysoką temperaturę dymienia: masło klarowane, najzwyklejszy smalec lub w najlepszym wypadku olej kokosowy,  unikniemy niekorzystnych związków w potrawach i będziemy cieszyć się smakiem.

Więcej informacji o olejach tłoczonych na ziomno:

Pamiętaj !!!   Jedzenie jest Twoim lekarstwem.